Solutions

Case studies

About

Book a demo

STEAM viib õue: praktilise õppimise võlud koolikeskkonnas

Möödunud aastal viis Huvi õuesõppe meeskond läbi projekti “STEAM viib õue!”, mille raames koolitasime umbes 100 õpetajat viima läbi põnevamaid STEAM-põhiseid ainetunde ning andsime koolidele kasutusse Huvi tuulikukomplektid. Sügisel tegid tuulikutega eksperimente ja STEAM-projekte rohkem kui 900 õpilast üle Eesti. 

Oma töös koolide ja õpetajatega nägime, et  õpetajad otsivad aina enam viise, kuidas muuta õppetöö kaasahaaravamaks ja praktilisemaks. Ind on olemas, aga vahel on puudu kas oskustest või vahenditest. Sel sügisel tuli õpetajatele appi projekt “STEAM viib õue!”, et pakkuda õpetajatele vajalikku tuge, juhendamist ning vahendeid ja seeläbi viia põnev STEAM-õpe lasteni. 

Mis on STEAM ja miks seda õues teha?

STEAM-õpe (inglise keeles Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) ühendab loodusteadused, tehnoloogia, inseneeria, kunsti ja matemaatika. Kaasates õpilased STEAM-valdkonda, on neil võimalus ise näha ja järele proovida, kuidas teevad eri valdkonnad ühiskonnas aset leidvate probleemide lahendamise nimel koostööd. Õpilaste kaasamine reaalsete probleemide lahendamisse, käed-külge projektid ja eksperimendid loovad motiveerivama õpikeskkonna. Õppetöö toimub sageli rühmatööna ja avatud aruteludena, mille kaudu antakse õpilastele suurem vabadus oma õppimise suunamisel ja projekti elluviimisel. Õues katsetamine annab võimaluse viia läbi aktiivseid ainetunde, toob lapsed lähemale loodusele ning paneb koolipäeva jooksul rohkem liikuma nii õpilased kui õpetajad. Projekti „STEAM viib õue!“ eesmärk oligi tuua need valdkonnad õpilastele lähemale ja pakkuda õpetajatele vajalikku tuge, et teadusharidust populariseerida ning viia läbi aktiivseid ainetunde õues.

Projekti eesmärgid ja tähtsus

„STEAM viib õue!“ keskendus eelkõige kahele peamisele eesmärgile:

  1. Tõsta õpetajate teadlikkust ja valmisolekut rakendada õuesõpet STEAM-hariduse osana.
  2. Kaasata õpilasi praktilisse õppesse, kus nad saavad oma teadmisi ellu rakendada ja avastada ümbruskaudset maailma läbi teadusliku lähenemise.

Üle 900 õpilase said olla ise insenerid

Projekti raames toimus neljas Eesti linnas – Narvas, Rakveres, Võrus ja Viljandis – kontaktseminaride sari, kus õpetajad said tutvuda STEAM-hariduse põhimõtetega ja õppida, kuidas õuesõpet oma tundidesse integreerida. Kokku osales neil seminaridel 83 õpetajat, huvijuhti ja õppejuhti. Lisaks viidi läbi veebiseminarid, kus osales 56 haridustöötajat. Seminaridelt saadud teadmisi saavad õpetajad rakendada oma õppetöös ka edaspidi. Üle 40 õpetaja kasutas võimalust katsetada sügisel Huvi tuulikute õppekomplekte.

Tuuliku õppekomplektid aitasid õpilastel mõista tuuleenergia toimimist ning pakkusid võimalust katsetada enda disainitud lahendusi. Koos uuriti tuult, meisterdati tuulikutele ise välja mõeldud labad, et saada oma telefonid laadima ning arutleti tuuleenergia kasutamise üle oma kodukohas.  Huvi tuuliku õppekomplektidega tehti vahvad projektid või inseneeriapäevad kokku 17 koolis ning neis osales üle 900 õpilase. 

Miks on sellised projektid vajalikud?

STEAM-haridus ei ole pelgalt õppeainete kogum – see on mõtteviis, mis kutsub õpilasi maailma avastama, probleeme lahendama ja innovaatilisi ideid looma. Kui need oskused on kombineeritud õuesõppe praktilisusega, muutub õppimine elulisemaks ja tähenduslikumaks. Õuesõpe annab võimaluse õpilastel näha oma õpingute kõrval ka reaalelulisi seoseid ja aidata neil omandada oskusi, mis on vajalikud 21. sajandi töömaailmas.

Projekti käigus kogutud tagasiside toob esile, kui mõjuv selline õpikeskkond võib olla. Õpetajad kirjeldasid, kuidas õpilaste huvi ja kaasatus suurenesid. “Tänades sellise võimaluse eest, saime taas lastel aidata „kastist välja“ mõelda ja õppida läbi praktilise kogemuse,” sõnas üks projektis osalenud õpetaja. Samas tõid mitmed välja, et ilmastiku tingimused ja ajapuudus olid väljakutsed, mis näitavad, et selliste projektide edendamine nõuab koolidelt ja õpetajatelt tõsist planeerimist ning tuge.

Mis edasi?

STEAM-hariduse ja õuesõppe integreerimine võib tunduda alguses keeruline, kuid nagu projekt on näidanud, on tulemused seda vaeva väärt. Praktiline õppimine pakub õpilastele võimalust näha, kuidas teadus ja tehnoloogia mõjutavad nende igapäevaelu, ning innustab neid tulevikus suuri asju saavutama.

Kuigi selleks korraks on “STEAM viib õue!” läbi, siis Huvi õuesõppe meeskonnaga pakume koolidele jätkuvalt tuge STEAM õuesõppega tutvumisel. Lisainfo ja materjalid on kättesaadavad meie veebilehelt: Huvi Outdoor.

Projekti “STEAM viib õue!” valmimist toetati teaduse populariseerimise riiklikul projektikonkursil.